Встановлені нові дані щодо 3 військових частин Росії, які брали участь в агресії проти України

57

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm зібрали нові докази щодо військовослужбовців ще 3 військових частин ЗС Російської Федерації, причетних до агресії проти України, зокрема, операції захоплення і окупації українського Криму. В цьому OSINT-розслідуванні згадуються факти щодо російських військовослужбовців 382-го окремого батальйону морської піхоти (ОБМП) Чорноморського флоту РФ (в/ч 45765), 727-го ОБМП Каспійського флоту РФ (в/ч 20264) та встановлена участь у військовій агресії 205-го загону управління допоміжного флоту ЧФ РФ (в/ч 43535).

Оновлення бази даних OSINT-досліджень InformNapalm

За результатами цього розслідування інтерактивна база даних InformNapalm щодо доказів агресії РФ проти України буде оновлена та розширена. Наразі в ній фігурують матеріали щодо 99 військових формувань Російської Федерації, зі складу яких відряджались кадрові військовослужбовці, які були задіяні у війні проти України. Після публікації та перекладів цого розслідування в базу будуть внесені ще 3 військові частини і загальні масштаби доказової бази перевищать 100 військових частин Російської Федерації. Це є найбільшою унікальною відкритою базою з OSINT-доказами російської військової агресії у світі. База доступна для перегляду і поширення 6 мовами, а більшість публікацій досліджень перекладені додатково 10 мовами світу. Примітно, що ця масштабна і кропітка робота була проведена та продовжує проводитись волонтерами без підтримки з боку державних органів чи установ, а також без фінансування з боку міжнародних донорів. Проект був реалізований самотужки силами волонтерів та читачів InformNapalm.

Контекст щодо вказаних військових частин ЗС РФ

Зазначимо, що військовослужбовці вказаних 3 військових частин раніше також потрапляли у поле зору OSINT-досліджень InformNapalm, які стосувалися дій РФ у Сирії, але не були долучені у загальну інтерактивну базу даних, бо їх участь у агресії проти України не була встановлена, або підтверджена. Наприклад, військовослужбовці 727-го ОБМП (в/ч 20264) фіксувалися InformNapalm у 2017 році при виконанні прихованих військових завдань на кордоні між Сирією і Туреччиною. А у 2018 колишній військовослужбовець за контрактом в/ч 20264 Мурат Єсалієв був помічений у Сирії, де він виконував бойові завдання як навідник танкової роти “ПВК Вагнера” (проксі-формування ГУ ГШ ЗС РФ). Також раніше було встановлено, що судна забезпечення 205-го загону управління допоміжного флоту ЧФ РФ (в/ч 43535) були залучені до “Сирійського експресу“.

Відправна точка нового OSINT-розслідування в деталях

Відправною точкою нашого нового OSINT-розслідування стала фотографія медалі за окупацію Криму, опублікована в російській соцмережі користувачем з ніком “Made in UssR”.

1удодов-ОК-скрін-4.jpg (52 KB)

2удодов-ОК-скрін-9.jpg (61 KB)

Підпис до фото: “Сьогодні отримав”

Вочевидь розуміючи, що він брав участь у воєнному злочині, російський окупант заховався за нікнеймом. Проте, вивчивши його сторінку та сторінки його друзів та близьких, ми встановили його повне ім’я та місце служби.

Покрокова ідентифікація особи російського окупанта

Під фотографією медалі є коментар Марини Удодової-Матвієнко: “Пишаємося синок”. Отже, ймовірно, це мати фігуранта. Переходимо на її сторінку і бачимо, що профіль Марина Удодова-Матвієнко закрила від сторонніх очей. Але вона не помітила, що фотоальбом залишився відкритим для загального перегляду. Фотографії та коментарі під ними допомогли нам доповнити інформацію, зібрану зі сторінки її сина-окупанта.

На військову службу фігурант був мобілізований у червні 2013 року, про що свідчить статус: “Завтра відправка в Севастополь, МорПіх”. До цього статусу є коментар: “Удачі тобі, Саш”. Отже, ім’я фігуранта – Олександр.

3удодов-ОК-статус-3.jpg (51 KB)

Ім’я підтверджується також коментарями до фотографій в альбомі матері (1, 2, 3).

У списку родичів Олександр вказав батька, його сторінка в соцмережі “Євгеній Майкоп” (де Майкоп, вочевидь, місце проживання). Сторінка батька закрита, але її URL дає нам не лише ім’я, а й прізвище цього чоловіка – Євгеній Удодов.

4Євгеній-Удодов-батько-окупанта.jpg (68 KB)

Прізвище і місце проживання додатково підтверджує фотографія грамоти молодшого сина Удодових, опублікована у фотоальбомі його матері:

5удодова-марина-скрін2.jpg (65 KB)

Отже, повне ім’я фігуранта розслідування, нагородженого за операцію захоплення Криму – Олександр Євгенійович Удодов (рос. – Александр Евгеньевич Удодов), дата народження: 05.11.1994, родом з м. Майкоп.

Встановлено місце служби: 382-й ОБМП

Як повідомив Удодов на своїй сторінці, служив він в м.Севастополі, морпіхом. У Севастополі базується 810-та окрема бригада морської піхоти ЧФ РФ, отже, саме в ній розпочав свою військову службу наш фігурант.

Проте, вже у листопаді 2013 він говорить друзям в коментарях про свої плани підписати контракт на службу в батальйоні морської піхоти в м. Темрюк. А в грудні 2013 року мати під фотографією пише про службу сина на новому місці.

6удодов-ОК-скрін-2.2.jpg (48 KB)

Через кілька днів Удодов публікує статус про нове місце служби – 382-й батальйон морської піхоти.

7удодов-ОК-статус-1.jpg (54 KB)

382-й окремий батальйон морської піхоти (ОБМП) ЧФ РФ (в/ч 45765) базується у м. Темрюк, на азовському узбережжі Краснодарського краю. Він входить до складу 810-ї окремої бригади морської піхоти (в/ч 13140, ППД – тимчасово окупований Крим, Севастополь). Отже, медаль за окупацію Криму Удодов отримав, вже виконуючи бойові завдання у складі 382-го ОБМП.

Перекидання морпіхів з Росії в Україну на судні зі складу 205-го загону управління допоміжного флоту ЗС РФ

Напередодні захоплення Криму, 23 лютого 2014 року, Удодов опублікував фото, зроблене на борту корабля (скріншот). У коментарях його запитали: “Де це ви?”. “На коробці в Севас ідемо”, – відповів Удодов (Севас – так скорочено називають українське місто Севастополь).

8удодов-ОК-фото-3.jpg (157 KB)

OSINT-розвідники InformNapalm ідентифікували корабель, на якому перекидали морпіхів з Росії в Крим. Це кілекторне судно КИЛ-158, що входить до складу 205-го загону управління допоміжного флоту ЧФ РФ (його ще називають загоном суден забезпечення ЧФ), в/ч 43535, ППД – тимчасово окупований Крим, Севастополь.

Ось порівняння фотографії КИЛ-158 з сайту syria.mil.ru з фотографією Удодова:

9удодов-на-КИЛ-158.jpg (188 KB)

Кілекторні судна використовується при обладнанні баз і портів, для встановлення мертвих якорів, швартових бочок та хвилеломів, прокладки кабелів та інших підводних робіт, також для ремонтних робіт. Проте, як бачимо, росіяни також використовують такі судна для прихованого перекидання живої сили під час захоплення чужих територій. На момент початку збройної агресії Росії начальником 205-го загону суден забезпечення був капітан 1 рангу запасу Сергій Борисович Зінченко (рос. – Сергей Борисович Зинченко), про що свідчать публікації в російських ЗМІ за грудень 2013 року та квітень 2014 року.

10зінченко.jpg (38 KB)

Сергій Зінченко, джерело фото: видання “Прапор батьківщини” (збережений pdf)

Наприкінці квітня 2014 року Зінченка призначили на іншу посаду – генерального директора державного підприємства “Кримські морські порти”.

Капітаном кілекторного судна КИЛ-158 з часу прийомки судна від суднобудівельників у 1989 році був капітан 1 рангу Микола Васильович Перун (рос. – Николай Васильевич Перун). Восени 2014 року під його командуванням КИЛ-158 піднімав великий протичовновий корабель “Очаков”, який окупанти затопили, створивши “замок” для українських кораблів у бухті озера Донузлав під час спецоперації захоплення Криму.

Захоплення українських військових частин

16 березня 2014 року, в день проведення так званого “референдуму” в Криму, Удодов опублікував фото з підписом “зайняли висоту” (оригінальне фото). На цьому фото окупант цілиться зі зброї в напрямку будівель внизу. Це фото дуже символічне. Воно наочно демонструє брехню росіян про “мирне волевиявлення” українських громадян в Криму на так званому “референдумі”, фактично проведеному окупантами під прицілом зброї:

11удодов-ОК-скрін-7.jpg (79 KB)

Примітка: наразі нам не вдалося встановити точну геолокацію саме цієї фотографії. Якщо наші читачі впізнали місцевість, просимо написати нам в приватні повідомлення на наші сторінки в фейсбук або твіттер.

Наступне фото з альбому Удодова було зроблене на українській авіабазі в Новофедорівці на фоні українського літака Бе-12, координати 45.086442, 33.579172 (скріншот):

12удодов-ОК-фото-11.jpg (156 KB)

Ось це місце на Google Maps:

13удодов-у-Новофедорівці.jpg (111 KB)

За свідченнями його матері, станом на 2015 рік, Удодов мав звання сержанта, станом на 2017 рік з родиною мешкав у м. Темрюк.

Сторінки, фото та архіви сторінки О. Удодова

Командування 382-го ОБМП

Керував захопленням українських військових частин безпосередньо на місці командир 382-го ОБМП підполковник Олександр Вікторович Картавкін (рос. – Александр Викторович Картавкин).

14картавкін.jpg (161 KB)

Джерело фото

У статті Радіо Свобода “Як захоплювали Керч: хроніка подій 2014 року” зокрема йдеться про блокування української в/ч А-0883, де був присутній також Картавкін:

15керч-1.jpg (121 KB)

В ході досліджень підтверджено, що Картавкін також нагороджений медаллю за окупацію Криму. На параді в 2016 році в Астрахані на новому місці служби (у 2015 році Картавкін прийняв командування 727-м батальйоном морської піхоти, в/ч 20264, ППД – м. Астрахань), на відео святкування дня морпіхів бачимо його з медаллю за окупацію Криму [збережене відео; скріншоти та фото: 1, 2, 3].

16крым.jpg (88 KB)

Додаткове підтвердження даних військової прокуратури України щодо участі 727-го ОБМП в спецоперації захоплення Криму

Вивчаючи інформацію про Олександра Картавкіна, ми натрапили на відео, на якому з медаллю за окупацію Криму також зафіксований заступник командира 3-го взводу 2-ї роти 727-го ОБМП Ільшат Фатхутдінов (рос. – Ильшат Фатхутдинов). Слід зазначити, що 727-й ОБМП названий військовою прокуратурою України в переліку підрозділів, перекинутих в Крим під час спецоперації захоплення. Знайдена нами інформація є додатковим підтвердженням даних військової прокуратури України. Бо крім текстових свідчень, раніше не було оприлюднено фото або відео підтверджень причетності військовослужбовців цієї частини до кримської авантюри.

17фатхутдінов.jpg (109 KB)

На фото Ільшат Фатхутдінов з медаллю за окупацію Криму, джерело.

Висновок

Отже, за результатами цього OSINT-розслідування в базу даних російської агресії InformNapalm ми додаємо ще 3 військові частини ЗС РФ: 382-й окремий батальйон морської піхоти, 727-й окремий батальйон морської піхоти, 205-й загін суден забезпечення ЧФ РФ.

Відкрито звертаємося також до правоохоронних органів України із закликом провести всі належні процесуальні дії щодо встановлених російських військовиків та підрозділів ЗС РФ – учасників триваючої агресії проти України.

Источник: informnapalm.org