Кокотюха: 8 березня в Україні – це травма вихідного дня

102

Зачистка українського календаря від колоніальної спадщини й надання святам та датам нових, правильних, притаманних Україні смислів потрапляє в пастку вихідного дня

16 лютого цього року відразу кілька критично налаштованих до влади українських політиків згадали всує День Єднання. Це не просто ініційована політичним керівництвом країни акція, мета якої — консолідувати українців на фоні, як тоді вважалося, викликів гібридної війни. День Єднання внормований спеціальним Указом за № 53/2022. А отже, за всіма формальними ознаками є чимось на кшталт державного свята. Для його відзначення в центрі й на місцях задіяли адміністративний ресурс — у кращих чи, краще сказати, гірших радянських традиціях. За тиждень українці консолідувалися й без спеціального Указу: в чергах біля військкоматів та осередків Територіальної оборони, пише у своєму блозі Андрій Кокотюха, інформує UAINFO.org.

Критики радянських методичок мають рацію доти, доки раціоналізму й здоровому глузду не протиставлять офіційний державний вихідний день. Якби рік тому 16 лютого оголосили не лише новим святом, а й новим вихідним, воно б попри старання критиків та їхні змагання в сарказмі й дотепності почало обростати святковими традиціями. Мені, все доросле життя самозайнятій особі, вихідні не потрібні в такій кількості й навіть часом заважають. А останній рік про вихідні взагалі дивно чути. Хоча згоден, дні для відпочинку й перезарядки батарейок потрібні, вони є і в цивілізованих, і в авторитарних країнах. Проте вихідні прямо асоціюються зі святами й проектуються на свята. І ніколи не навпаки.

Читайте також: "Гендерні" свята в школі: що робити батькам, які не підтримують ідею "статевих" святкувань

Тому проблему 8 березня, яку нарешті захотіла вирішувати українська влада, доведеться вирішувати лише в єдиний спосіб: перенести вихідний день із цього дня на інший. Нібито нічого складного. Авторитарні керівники міняли, міняють та мінятимуть календарі, дати, цифри й смисли там, так і тоді, де, як і коли їм заманеться. Країни хай слабких, але ж — демократій повинні діяти інакше.

Через те 13 лютого у Верховній Раді група депутатів зареєструвала законопроект № 9009, яким пропонують змінити державні свята. Мета — усунути спадщину колоніального минулого в культурному житті та побуті та покінчити з нав’язаними традиціями минулої спадщини. І цим самим українцям пропонується акція небаченої раніше щедрості: замість одного (!) вихідного дня 8 березня дати відразу два: 25 лютого, бо день народження Лесі Українки, і 9 березня — бо день народження Тараса Шевченка.

Як трошки причетного до літератури мене теоретично має потішити введення державних вихідних саме в літературний контекст. Заважає радіти одне але: позбавляючись колоніального минулого й радянської спадщини, ініціатори змін у календарі все одно лишають радянські вуха й хвости. Бо наскрізь фальшивий, штучно створений радянською владою в 1966 році так званий Міжнародний жіночий день знецінив, позбавив первісного змісту День боротьби за права жінок. І зробив цей процес легітимним у свідомості мільйонів завдяки червоному дню календаря — державному вихідному.

Тому зачистка українського календаря від колоніальної спадщини й надання святам та датам нових, правильних, притаманних Україні смислів потрапляє в пастку вихідного дня. Адже насправді важить він, а не сенс події, про яку нагадує і яка святкується. Саме святкується, а не відзначається. Тут доречно нагадати: 23 лютого в СРСР було так званим Днем радянської армії. Його урочисто відзначали, як 10 листопада — День радянської міліції. ЗМІ публікували пафосні передовиці. По телевізору ввечері показували тематичні фільми. У школах та трудових колективах неодмінно вітали чоловіків. Проте, на відміну від 8 березня, згадані дні не були вихідними. А отже — святковими в буквальному сенсі. Тому в незалежній Україні віджили себе досить швидко. Хіба що 23 лютого працювало локально, на холостому ходу, бо деякі жінки за звичкою вітали чоловіків із так званим чоловічим днем — готуючи їх до жіночого.

8 березня як державне свято важко викорінити зі свідомості великої частини українців ще й тому, що в календарі воно єдине крім Нового року — світське. Без політичного чи релігійного забарвлення, соціально-побутове. Для багатьох — узагалі родинне, зі сформованими традиціями привітати маму-доньку-сестру-бабусю-тітку, зібратися за столом і говорити про що завгодно, окрім справжньої суті: гендерної рівності, порушення прав жінок, боротьби з дискримінацією й насильством тощо. 7 листопада, день Жовтневої революції, благополучно забули саме через негативний, найперше політичний та світоглядний бекграунд. Тому й не сумують за подвійними вихідними. З 8 березня такий номер не пройде.

Читайте також: Декомунізація 8 березня. Рівність – традиційна цінність

Ось чому ініціатори згаданого законопроекту вирішили перехитрити самих водночас самих себе і українське суспільство. Відмовляємося від так званого жіночого дня радянського зразка, забираємо вихідний — і водночас запроваджуємо жіночий день в його українській версії з перенесеним вихідним. День української жінки замість Міжнародного жіночого дня. З тим самим джентльменським набором тюльпани + шампанське + парфуми + тортик. Пафосними текстами, промовами, тостами. Даруйте, але, як і з нагоди 8 березня, все це заради колективної випивки й завершиться похмурим ранком. Незалежно від того, війна чи мир за вікном.

Політик Володимир Ар`єв назвав таку ініціативу заміною одного сексистського свята на інше. Він має рацію хоча б тому, до День української жінки не врівноважений Днем українського чоловіка, який так і проситься до дня народження Кобзаря. Сарказм сарказмом, проте явно проглядається намір поміняти все, не міняючи нічого по суті. Не переглянути, не переосмислити суть 8 березня, а лише перенести вихідний зі збереженням формату такого собі дня дівчаток.

Звісно, законопроект може стати законом. Адже і Ватутіна нарешті зняли з постаменту, хоча дотепер політичної волі не було. Добре, що за кілька років буденний восьмий день весни вже не буде асоціюватися з радянським спадком. Погано, що замість нових смислів українцям пропонуються лише нові вихідні.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

Предыдущая статьярф могла знайти спосіб швидко накопичувати ресурси для нових атак
Следующая статьяУченые из Швейцарии обнаружили новый тип грибка