Звістка про те, що ЗСУ спільно з підрозділами ГУР у ніч на 14 лютого знищили російський великий десантний корабель «Цезар Куніков» (у момент ураження він перебував у територіальних водах України поблизу Алупки) стало черговою неприємною новиною для росіян. Як повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони, успішну місію зі знищення корабля здійснили спецпризначенці «Групи 13» у взаємодії з усіма складовими Сил безпеки і оборони України.
Центр протидії дезінформації при РНБО України проаналізували як український дрон Magura v5 перемагає в морській битві з рф, передає редакція сайту 056.
«Цезар Куніков» був одним із найновіших десантних кораблів проєкту 775, який до цього використовувався рф під час конфліктів у Косово, Грузії та Сирії. Після його знищення у складі чорноморського флоту залишилось лише три такі кораблі. Стає очевидним, що на тлі попередніх морських українських перемог росія стрімко втрачає своє військове домінування в акваторії Чорного моря. Адже, за даними Управління стратегічних комунікацій ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення Україна знищила приблизно 33% бойових кораблів чорноморського флоту рф (24 бойових кораблі і підводний човен з 74, які чф росії налічував станом на 24 лютого 2022 року). З найчутливіших для росіян втрат на морі стали крейсер «Москва», десантні кораблі «Новочеркаськ», «Саратов», «Оленегорський горняк» тощо.
Крім майстерності бійців спецпідрозділу ГУР МО, запорукою успішної атаки 14 лютого стало використання новітніх ударних морських дронів Magura V5 розробки держпідприємства «СпецТехноЕкспорт».
Звісно, особливості обладнання Magura V5 є таємницею, проте експерти Navy Recognition дещо прояснили його можливості. Цей багатоцільовий надводний безпілотний катер відрізняється універсальністю та здатністю виконувати широкий спектр завдань – від ударної функції до спостереження, розвідки та розмінування. За словами розробників, однією з цікавих особливостей MAGURA V5 є його силова установка, яка може бути електричною або гібридною, що забезпечує непомітність під час експлуатації та дальність застосування (до 800 км). Завдяки своїй швидкості (максимальна – 78 км/год) MAGURA V5 може вражати кораблі ворога по всьому узбережжю Криму і навіть у новоросійську (краснодарський край). Бойова частина MAGURA V5 (320 кг вибухівки) здатна потопити ракетний корабель водотоннажністю приблизно 1000 тонн. Подолання російських систем радіоелектронної боротьби та засобів протиракетної оборони дрона забезпечують такі високотехнологічні методи навігації, як автоматична GNSS, інерціальна й візуальна навігація, здатність передавати до трьох відеопотоків HD та оснащення 256-бітним шифруванням для криптографічного захисту. Також MAGURA V5 оснащений системою автопілота, відеопідсистемами, включно з нічним баченням, резервними модулями зв’язку. Наведення на ціль може здійснюватися вручну через бездротову мережу, супутниковий зв’язок або автономно. Американські експерти Defense Express відзначають важливу технологічну особливість MAGURA V5 – це можливість оператора керувати одразу декількома подібними човнами-камікадзе в режимі «рою», тобто одночасно атакувати ціль з різних ракурсів, послідовно вражаючи його у ключові точки. Саме в результаті скоординованої тактики «рою» стала можливою успішна атака морськими дронами ВДК «Цезар Куніков». Недарма надводний безпілотник став сенсацією на виставці Unmanned Systems Exhibition 2024 (UMEX) в Об’єднаних Арабських Еміратах.
Тож, швидкий перехід оборонної промисловості до серійного випуску надводного безпілотника обумовив переоснащення ЗСУ сучасними засобами боротьби з водними цілями, які впевнено перехопили у росії ініціативу в Чорному морі. Зауважимо, що знищення ВДК стало другою успішною операцією дронів Magura V5 за останні два тижні. Уночі 1 лютого «Група 13» ГУР МО за допомогою Magura V5 знищила ракетний катер «Івановець» чорноморського флоту рф.
Утім, за даними The Times, крім MAGURA V5, Україна має на озброєнні й інші типи морських безпілотників. Ідеться про використання Службою безпеки України власних дронів SeaBaby («Морський малюк»), які здатні «працювати» в шторм, ховаючись від виявлення за високими хвилями. Саме SeaBaby використовувались для ударів по Кримському мосту, фрегату «Адмірал Макаров», танкеру «Сіг», великому десантному кораблю «Оленегорський горняк» і ракетному кораблю «Самум».
Отож, українські морські дрони змінюють розстановку сил у Чорному морі, викриваючи вразливість ворожих російських кораблів перед відносно дешевими, швидко виготовленими українськими морськими безпілотниками. До речі, при загальній вартості комплексу MAGURA V5 близько $273 тис., орієнтовна вартість знищеного ВДК «Цезар Куніков» становить $60-70 мільйонів.
Крім того, ефективність українських морських дронів змушує росіян визнати нездатність контролювати більше морські шляхи в Чорному морі та тримати свої кораблі біля берегової лінії окупованого Криму чи новоросійська.
Джерело: 056.ua