Чи можна не платити за оренду житла під час карантину: юристи дали відповідь

305

Чи можна не платити за оренду житла під час карантину: юристи дали відповідь

Пандемія коронавірусу COVID -19 і запроваджений через неї карантин стали причиною безлічі проблем для тих, хто орендує житло в Києві та інших містах України. Багато компаній і підприємств відправило своїх співробітників у неоплачувані відпустки, звільнило частину персоналу або навіть припинило своє існування.

У цій ситуації ті, хто винаймає житло, всерйоз задумалися про те, як відтермінувати чи скасувати орендну плату, щоб заощадити кошти на найнеобхідніше.

У коментарі OBOZREVATEL юристи пояснили, як це можна зробити.

Головне:

• Законних підстав не платити за оренду квартири немає, якщо нею можна продовжувати користуватися на карантині.

• Орендодавець має право виселити з квартири мешканця, що своєчасно не оплатив оренду.

• Орендодавець зацікавлений в тому, щоб піти назустріч орендарю.

• Питання тимчасового призупинення оплати або зменшення вартості оренди може бути вирішене шляхом підписання додаткової угоди між орендарем та орендодавцем.

• Орендар повинен враховувати матеріальне становище орендодавця, для якого квартира, що здається, може бути єдиним способом вижити.

"Законних підстав відтермінувати або скасувати орендну плату, на жаль, немає. Верховна Рада ухвалила рішення про державне майно, на яке можуть поширюватися канікули, але це не стосується приватної власності", – сказав OBOZREVATEL адвокат Євген Корнійчук.

Він визнав, що орендар може посилатися на форс-мажор, але власник житла "може просто не погодитися, змінити ключі, і на цьому все закінчиться", – припустив адвокат.

Читайте також: В ближайшем будущем мир столкнется с дефицитом продуктов питания – Deutsche Welle

Він додав, що оскарження договору оренди житла в судовому порядку також малоперспективне. "У більшості цивілізованих країн у подібних ситуаціях людину не можна вигнати з дому, особливо якщо в неї є неповнолітні діти, якщо вона тимчасово не працює тощо. Але в Україні такого немає, і це великий недолік законодавства", – визнав Корнійчук.

"На жаль, ситуація, коли людину викидують на вулицю через несплату орендної плати, можлива. Права орендаря в подібній ситуації у нас фактично не захищені", – сказав він.

Адвокат озвучив пораду "поза юридичною площиною": "власникам житла необхідно розуміти, що треба йти на поступки. Ми всі люди, і невідомо, в яких обставинах ми можемо опинитися завтра. А орендарям – намагатися домовлятися заздалегідь про відтермінування, реструктуризацію боргу або щось іще".

"Договір оренди – це цивільно-правові відносини. Є сума оренди. Або плати – або звільняй", – зауважив у коментарі OBOZREVATEL голова першого ОСББ Михайло Кальтагейсер. "Але як людина і як керівник я розумію, що потрібно домовлятися", – сказав він.

На думку голови, якщо виникла проблема з оплатою оренди за квартиру, повинен розпочатися "логічний процес договору". Водночас він підкреслив, що в умовах, коли "ринок оренди просів", а "швидко знайти нормальних орендарів" досить складно, власник житла також зацікавлений в тому, щоб піти на певні поступки та "не втратити всю суму оренди".

Зокрема, "можна укласти додаткову угоду в зв'язку з непередбаченими обставинами", – припустив Кальтагейсер. Також він підкреслив: кожна сім'я самостійно ухвалює рішення: оплачувати оренду в повному обсязі чи "розтягнути оплату й купити поїсти".

Адвокат "Столичної колегії адвокатів" Геннадій Дубов, говорячи OBOZREVATEL про юридичні підстави не платити за оренду квартири в період карантину, вказав на законодавчу "уявну надію".

Читайте також: В Україні на період карантину заборонили відключати електроенергію за борги

"На позачерговій сесії Верховної Ради до Перехідних положень Цивільного кодексу додали один пункт: що на час карантину орендар може бути звільнений від орендної плати на підставі пункту 6 статті 762 Цивільного кодексу. Там сказано, що в разі, якщо орендар не може використовувати об'єкт оренди, то орендна плата йому не нараховується".

Отже, "законодавець дав уявну надію на те, що на час карантину всі звільняються від орендної плати, але, по суті, це не так", – підкреслив юрист.

Він пояснив, що ця норма закону працює тільки тоді, якщо немає можливості користуватися орендованим житлом, наприклад, у разі "примусового відселення" заражених. "Але якщо орендар може користуватися квартирою, то він не звільняється від оплати", – зауважив адвокат.

"Є частина 4 тієї ж статті, в якій йдеться про те, що за певних обставин можна клопотати перед орендодавцем про зниження орендної плати. Але ця норма абсолютно безперспективна, оскільки йдеться про добру волю двох сторін. Фактично, законодавець пропонує нам особисто домовлятися зі своїм орендодавцем", – констатував Дубов.

Юристка Анна Маляр, кажучи про цю проблему в коментарі OBOZREVATEL, закликала згадати про те, що нерідко орендна плата – єдиний засіб доходу літньої або хворої людини. "Я можу навести два "дачні" приклади. Я говорю про дачі по 6 соток. З двох сторін від нашої дачі розташовані дачі пенсіонерів, сімейних пар, які залишили свої київські квартири та здають їх, а самі живуть на дачі. Вони не можуть вижити на пенсії. З цих грошей за квартиру вони просто харчуються та купують ліки. Якщо орендарі їм не заплатять, їм просто не буде за що купити собі їжу".

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube

Предыдущая статьяСтолтенберг рассказал, как НАТО помогает в борьбе с пандемией
Следующая статьяНа Днепропетровщине задержали женщину с наркотиками на продажу, — ФОТО