Історія Містера Гелікоптера, авіаконструктора Ігоря Сікорського

380

У самому серці України на вулиці Ярославів Вал № 15 народився відомий на весь світ авіаконструктор Ігор Сікорський. А знаєте, що з цим будинком сьогодні? Він в жахливому аварійному стані. Це міг би бути інтерактивний музей для нового покоління, яке б надихалося прикладом, а натомість – будинок в центрі міста є привидом минулих подій.

Дитинство

Відомий авіаконструктор Ігор Сікорський народився в 1889 році в місті Києві в родині психіатра, професора Київського університету, засновника та редактора журналу «Питання нервово-психічної медицини і психології» Олексія Сікорського. Мати майбутнього авіаконструктора Марія Стефанівна була освіченою жінкою та все своє життя присвятила родині, де було п’ятеро дітей. Родина мешкала в будинку по вулиці Ярославів Вал, 15. Сьогодні цей будинок, на жаль, знаходиться в аварійному стані та його подальша доля незрозуміла.

Освіта

У 1900 році Ігор Сікорський вступив до Першої київської гімназії. Потім було навчання в Морському кадетському корпусі, яке було для Ігоря було досить успішним. Після закінчення в 1906 році загальних класів він залишив корпус із наміром вступити до навчального закладу, де можна було б здійснити ці мрії – будувати аероплани та стати пілотом.

Читайте також: Наші класики значно більше, ніж кльові: вони справді мають що нам сказати

Молодий Ігор Сікорський від’їжджає до Парижа, де починає вивчати науку в технічній школі Дювіньйо де Ланно. Однак за шість місяців навчання він вирішує повернутися в Київ, де вступає до Київського політехнічного інституту імператора Олександра ІІ.

Перший гвинтокрил

Влітку 1908 року Сікорський почав працювати над розробкою та спорудженням свого першого гвинтокрила, за рік він їде до Парижа, щоб придбати двигун для свого винаходу. Пізніше один з найвідоміших авіаторів Фердинанд Фербер став першим льотним інструктором Сікорського, саме він був помічником у виборі матеріалів та потрібного обладнання для спорудження гвинтокрила. З Франції Ігор Сікорський повернувся з двадцятип’ятисильним двигуном «Анзані» для свого гвинтокрила. Але перший вертоліт так і не зміг здійнятися свій політ, але випробування виявили багато нюансів та особливостей, які в майбутньому були корисні при конструюванні досконалішої версії. Та вже навесні 1910 року Ігор Сікорський створює другий гвинтокрил, який так само не зміг злетіти, через відсутність того ж самого потужного двигуна. Але на цьому авіаконструктор звичайно не зупинився та продовжив свою роботу.

Особисте життя

Перший шлюб Сікорського був невдалим та всього тривав кілька місяців, у пари були різні політичні погляди і дружина пішла від нього, залишивши йому дочку Тетяну у віці немовляти. Дівчинку віддали на виховання до старшої сестри Сікорського Ольги, яка пізніше, в 1923 році виїхала з дітьми до нього в США. Другий шлюб був дуже щасливим у подружжя народилося четверо синів.

Життя в імміграції

Жовтнева революція 1917 року стала випробовуванням для Сікорського. Так як він був переконаним монархістом і абсолютно не підтримує комуністичну ідеологію, у віці 28 років він змушений залишити батьківщину річний Ігор Сікорський залишив батьківщину та вирушає спочатку до Великої Британії, потім до Франції, а невдовзі до США.

Читайте також: Луна-камера, фейки й постправда: про це писала ще Леся Українка

Спочатку вченому вдалося влаштуватися викладачем математики в одній із вечірніх шкіл для російських емігрантів у Нью-Йорку. Паралельно він читав лекції про авіацію, а також розпочав роботу над розробкою пасажирсько-вантажного літака. І вже в березні 1923 року для реалізації проєкту створює компанію Sikorsky Aeroengineering Corporation. Фінансів на спорудження літака постійно бракувало, і тому було оголошено передплату на акції компанії. Композитор Сергій Рахманінов, придбав акцій на п’ять тисяч доларів та навіть взяв учать у рекламній кампанії, яка була доводі вдалою для проєкту.

Перший літак

Отже перший літак Ігоря Сікорського S-29A було закінчено в 1924 році, він був побудований в єдиному екземплярі. І вже в 1927 році літак було продано відомому льотчикові й бізнесмену Роско Тернеру, який здійснював чартерні перевезення по всій країні. Тернер потім перепродав літак одній з голлівудських кіностудій, літак можна було побачити в різних кінострічках про воєнні часи. Згодом було збудовано ще п’ять таких літаків.

Так, компанія Сікорського стає визнаним лідером не лише американського, а й світового масштабу.

Гелікоптер S-55 випускався протягом понад 12 років в США, в Японії, у Великій Британії, Франції. Саме цей гвинтокрил став першим в історії авіації гвинтокрилом, який здійснив трансатлантичний переліт.

У 1954–1955 роках, був створений гвинтокрил S-58. Багато цих машин використовують і донині.

У 1957 році Ігор Сікорський пішов з посади головного конструктора фірми, але залишався технічним консультантом Корпорації Sikorsky Aircraft. У цілому фірма Сікорського — «Sikorsky Aircraft» створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. У період з липня 1929 по листопад 2015 року належало United Technologies Corporation. У листопаді 2015 компанію було продано Lockheed Martin.

Авіаконструктор помер 26 жовтня 1972 року, в небі на прощання два літака утворили великий білий хрест, прощаючись з авіатором. За все своє життя Ігор Сікорський розробив 78 типів літальних апаратів.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube

Предыдущая статьяЗвільнився кримський бранець Кремля у «справі Хізб ут-Тахрір»
Следующая статьяВідродження СРСР та довічна влада: навіщо Путін прагне змінити російську конституцію