Формування нового українського уряду – другого з часу дострокових парламентських виборів, на яких нищівну перемогу здобула партія президента Володимира Зеленського "Слуга народу", – залишає більше запитань і загадок, ніж дає відповідей щодо доцільності й розумності дій глави держави та його найближчого оточення, пише Віталій Портников для "Белсат"
Якщо Зеленський дійсно вирішив відправити у відставку уряд Олексія Гончарука тому, що він відповідальний за численні провали в економіці – а саме про це президент говорив із парламентської трибуни – то чому не дочекалися, поки результати цих провалів повною мірою не відчує на собі населення?
Вийшло якось дивно: протягом шести місяців бадьоро рапортували про нечувані успіхи, зростання показників, знищення корупції – аби президент вийшов на трибуну й із захопленістю опозиціонера розповів громадянам про халепи. І про те, що крім нових облич потрібні й "нові мізки" – а це, власне, та проста теза, яка лунала під час формування першого уряду Зеленського. Але не від президента, а від його критиків.
Читайте також: Жодного уряду Гончарука насправді немає. Як і не буде ніякого уряду Шмигаля – Портников
Міністри розбіглися
Наступне питання – якщо вже дійсно Зеленський вирішив відправити уряд Гончарука у відставку саме зараз, а не через місяць або два, чому він не спромігся сформувати новий Кабінет? Протягом останніх днів у Києві можна було почути найнесподіваніші чутки про кандидатури нових міністрів, президент навіть оголосив новий склад Кабінету міністрів на засіданні фракції своєї партії, але в результаті виявилося, що міністри розбіглися. Причому як нові, так і старі.
Деякі видання стверджують, що майбутній міністр економіки просто перестав брати слухавку, коли йому дзвонив Зеленський. Це можна було б мати просто за поганий анекдот. Але, наприклад, майбутній міністр закордонних справ – а він працював в уряді віцепрем’єром із питань європейської інтеграції – публічно висловлювався за суміщення цих двох посад, що і планував Офіс президента. А коли дійшло до формування уряду, то виявилося, що таке поєднання не можна здійснити з конституційної позиції. І довелося терміново просити обійняти посаду віцепрем’єра … колишнього міністра закордонних справ, якого встигли попросити на вихід. І це вже не анекдот.
До чого тут Коломойський і Ахметов?
Непрофесіоналізм і відсутність кадрів було повною мірою продемонстровано при формуванні цього уряду. Але навіщо? Для чого знадобився цей сеанс самовикриття?
Логіку буде простіше відшукати, якщо вслухатися в останні слова тепер уже колишнього прем’єра Гончарука, який згадав про конфлікт навколо компанії "Центренерго". Ця компанія належить до кола інтересів давнього партнера Зеленського, олігарха Ігоря Коломойського.
Читайте також: Уряд Януковича-2020: знову маємо олігархічно-проросійський консенсус у владі
В українській столиці стверджують, що в суперечці навколо менеджменту компанії президент підтримав олігарха, а не власного голову уряду.
І тому прибрати Кабінет знадобилося якомога швидше, щоби прем’єр і міністри не створили олігархові нових проблем. При цьому увійти до складу уряду погодилися тільки ті люди, хто пройшов через прокрустове ложе олігархічного консенсусу й готові відповідати за неминучі проблеми, які виникнуть, якщо Кабінет почне виконувати побажання найупливовіших людей країни – Коломойського йРіната Ахметова, менеджером якого ще недавно був новий прем’єрДенис Шмигаль.
Хто відповість за провал?
А таких охочих, як бачимо, виявилося не так уже й багато – принаймні, якщо формувати уряд в умовах "турборежиму". Але якщо головною метою було терміново позбутися старих, а не знайти нових, тоді мотиви президента можна зрозуміти.
Важко зрозуміти інше – на кого Зеленський перекладатиме відповідальність вже за кілька місяців, коли проблеми в економіці стануть уже не статистикою, не соціологією, а щоденною реальністю? Спробує сформувати новий Кабінет міністрів або, як запропонував йому на позачерговому засіданні Верховної Ради один із опозиційних депутатів, піде у відставку сам?
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube