Останні 10 років українська національна валюта точно не є стабільною та стійкою по відношенню до долара. Початок російської агресії на Донбасі у 2014 році та повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року призвело до різкого падіння курсу гривні – тепер 1 долар коштує більше, ніж 40 гривень. Видання banks.com.ua повідомило, які чинники впливали на вартість гривні до долара останні 30 років.
Курс долара після введення гривні
На початку 90-х років Україна стикнулася з гострою економічною кризою, що супроводжувалася високою інфляцією. У 1993 році інфляція сягнула понад 10 000%, що призвело до значного падіння карбованця – попередника гривні. На тлі цього курс долара на чорному ринку різко зростав, досягаючи показників 1000-1200 карбованців за один долар.
Лише у 1996 році вдалося стабілізувати ситуацію, провівши грошову реформу, після якої гривня стала єдиною національною валютою. Тоді курс долара встановився на рівні 1,76 грн. Однак вже через два роки, у 1998-му, країну накрила нова фінансова криза, через яку гривня знецінилася до 4,13 грн за долар.
Стабілізація курсу в середині 2000-х років
Протягом 2000-2008 років курс залишався стабільним, утримуючись на рівні 5 грн за долар. Проте глобальна фінансова криза 2008 року знову зруйнувала цю стабільність, і курс зріс до 8 грн. Далі, на тлі Революції Гідності та війни на Донбасі, гривня ще більше знецінилася. У 2015 році курс досягав рекордних 33 грн за долар.
Обвал гривні через війну з Росією
У 2024 році курс долара досяг 41-42 грн, що стало новим викликом для української економіки. Його стрімке зростання стало неприємним, але очікуваним для багатьох українців. Національна валюта вже переживала значну девальвацію протягом свого існування, і цей рік не став винятком. З моменту введення гривні в 1996 році її вартість зменшилась більш ніж у 25 разів, на що вплинули численні економічні кризи, пандемії та війна.
Незважаючи на це, фахівці вважають, що до кінця 2024 року вартість американської валюти не перевищить 42 грн. На курс впливають низка факторів: сезонне зниження експорту, енергетичні загрози через російські обстріли та здорожчання комунальних послуг.
Загалом, курс гривні до долара зазнавав значних коливань за останні десятиліття, проте ключові причини залишаються тими ж: політична та економічна нестабільність, а також зовнішні кризи.