Енергетичні ресурси в Україні – затребуваний товар не тільки на державному, але й на приватному рівні. І електрику, як і вугілля, газ тощо можна легко купити на електронних торгах. Правила продажу електрики не дуже відрізняються від умов торгівлі, наприклад, деревиною. До речі, більш детально про основні умови торгівлі деревиною на електронних торгах читайте тут https://www.uub.com.ua/rus/prozorro/sale/mala-privatizaciya/ . Про те, як купити електрику на електронних торгах на вигідних для себе умовах, ви дізнаєтесь далі.
Хто може стати покупцем електрики на електронних торгах
Електроенергію може бути продано будь-якому учаснику торгів, незалежно від того, буде це приватна особа, підприємець, або власник чи представник державної компанії.
Покупка на електронних торгах може здійснюватись безпосередньо у постачальників – виробників електрики, що працюють із електростанціями та альтернативними джерелами енергії, або у тих, хто виступає посередником між постачальником і кінцевим споживачем.
Не всі знають, що умови надання доступу до покупки електроенергії не завжди були такими простими. За попередніми умовами, затвердженими законодавством, ринок електрики був повністю під контролем державних установ. Всі постачальники, які хотіли продавати зайву електроенергію, мали продавати її оптом держпідприємству. Далі держпідприємство перепродавало енергоресурс компаніям, які уповноважені займатися електропостачанням населенню. На сьогоднішній день таку складну посередницьку систему скасовано. Це значно вплинуло на вартість електрики для кінцевого споживача, яка тепер формується за умов вільної конкуренції між постачальниками. Важливо, що електрику можна купити значно дешевше, ніж раніше, чим активно користуються покупці.
Як відбувається покупка електрики
Кожен учасник торгів, який пройшов процедуру реєстрації на одному з акредитованих майданчиків, як наприклад, Українська універсальна біржа, має право на придбання електроенергії за обраною схемою.
- Покупець може укласти договір с постачальником або посередником, що реалізує товар на електронних торгах, на поставку електроенергії. В такій ситуації сторони повинні дійти максимальної згоди, визначивши найбільш вигідні для себе умови та узгодивши їх.
- Як варіант, можна домовитися на покупку електрики на день уперед. Багато користувачів вибирають саме цей варіант.
- Також можна домовитися про термінове придбання електроенергії за кілька годин до її планового використання.
Всі ці можливості як покупцям, так продавцям забезпечує остання проведена енергетична реформа. Тепер покупець може купити електрику дешевше за ринкову «державну» ціну, а виробник має можливість продавати електрику дорожче, ніж раніше за оптовою ціною.
Купівля електрики здійснюється за допомогою аукціонних торгів. Попередньо споживач повинен зареєструватися в системі та дотриматися всіх зазначених законодавством умов. Потім потрібно вибрати торги з найбільш вигідними умовами та взяти в них участь. Після закінчення часу проведення аукціону споживач зможе отримати потрібний обсяг електроенергії.