Льодовики Арктики кишать «зомбі»: вчені зробили несподіване відкриття

58

Льодовики Арктики кишать "зомбі": вчені зробили несподіване відкриття

На перший погляд, льодовики Арктики здаються повністю позбавленими життя. Але це не так. У льодовому покриві Гренландії та Ісландії можна зустріти безліч мікроскопічних форм життя. Подібно до сезонних зомбі, багато з цих організмів сплять взимку, прокидаючись від морозного сну тільки коли влітку все починає танути.

Про неймовірне різноманіття у арктичній мерзлоті, про яку нещодавно не здогадувались навіть вчені, розповіло видання Science Alert. Тепер вони роблять досить похмурі прогнози щодо майбутнього цих мікроорганізмів через потепління клімату, передає Обозреватель, інформує UAINFO.org.

За словами мікробіолога Александра Анесіо з Орхуського університету в Швеції, у невеличкій калюжі талої води на льодовику можна знайти до 4000 тисяч різних видів. Це і бактерії, і гриби, і віруси, і водорості. "Це ціла екосистема, про існування якої ми донедавна й не підозрювали", – розповів він. Коли дослідники детально вивчили лід та сніг на двох льодовиках в Ісландії та Гренландії у середині-кінці літа, більше половини виявлених ними бактерій були активними. Решта залишались бездіяльними чи були мертвими.

Втім, коли всі ці організми помістили у тепліші умови, більшість тих, що перебували у сплячому стані, ожили, повернули собі здатність читати гени і виробляти будівельні блоки амінокислот. Отримані в ході таких досліджень дані свідчать про те, що мікробні співтовариства на снігу та льоду можуть швидко реагувати на зміни танення льоду.

Читайте також: Під льодом Антарктики знайшли "пальці смерті": можуть заморозити все живе

Але хоча адаптація до зміни клімату зазвичай вважається хорошою річчю, як мінімум на рівні видів, правдою також є те, що різка зміна на рівні одного організму може дестабілізувати всю систему. Очікується, що в майбутньому зміна клімату принесе більшу кількість опадів та зимових відлиг в Арктиці, і деякі мікроби уже почали процвітати у сльоті.

Снігові водорості, які найкраще виявляють себе в талій воді Гренландії, мають глибокий темно-фіолетовий колір, і в останні роки вчені, такі як Анесіо, помітили, що плями такого кольору почали поширюватись. Темний вигляд снігу та льоду зокрема означає, що така поверхня поглинає більше сонячного світла, а це, своєю чергою, пришвидшує танення на 20%.

Тим часом, снігові водорості не враховуються у сучасних кліматичних моделях. І саме закладена у них відсутність мікробів у льоду — лише одне з пояснень того, чому льодовики Гренландії насправді можуть танути швидше, ніж передбачає така модель. Попереднє дослідження, наприклад, показало, що додавання води до снігового покриву протягом двох місяців призвело до збільшення кількості снігових водоростей на 48%. Усього через три дні розморожування в лабораторії деякі зразки з поточного дослідження містили на 35% більше активних мікробів, ніж раніше.

Читайте також: Танення льодовиків в Арктиці може викликати нові пандемії на планеті – вчені

"Дуже важливо, що наші результати показують, що льодовикові мікроорганізми здатні реагувати на короткочасні події танення, що відбуваються в масштабі часу від кількох годин до декількох днів, що є досить коротким, щоб періодичне танення на поверхні льодовиків могло потенційно вплинути на функціонування льодовикових екосистем та біогеохімічні цикли", – пишуть вчені.

Але їхній прогноз вказує, що посилене потепління саме взимку стане біль поширеним із подальшою зміною клімату. А це може спричинити екологічні зміни льодовиків.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

Предыдущая статьяМожна отримати 561 послугу: у Дніпрі запустили сервіс «Я – Ветеран»
Следующая статьяМакрон призвал предоставить Украине надежные гарантии безопасности