Сигнал до зміни правил гри? Про що говорить відмова міністра освіти від ступеня кандидат наук

50

Сигнал до зміни правил гри? Про що говорить відмова міністра освіти від ступеня кандидат наукОксен Лісовий

Оксен Лісовий, міністр освіти та Сергій Бабак, народний депутат, голова профільного комітету з питань освіти, науки та інновацій, демонстративно відмовилися від наукових ступенів

Отже, міністр освіти і науки Оксен Лісовий синхронно із главою профільного комітету ВРУ вийшли із заявами про відмові від наукових ступенів. Про що це і які наслідки від таких кроків? Чи є це спробою підчистити репутацію? Почасти так, пише для NV,ua експерт напрямку "Освіта" Українського інституту майбутнього Микола Скиба, ынформуэ UAINFO.org.

Це є виразний жест, що покликаний просигналізувати про дистанціювання від часу і середовища, де науковий ступінь і наука є по суті ознакою статусу. Такою собі бляшаною медалькою «під золото». Прагматичним наслідком може стати нівелювання моди серед політиків на звання як ознаку солідності. А значить зменшення кількості тих, хто «захищається» лише для позірного статусу. А отже — зменшення витрат з бюджету на доплати за наукові звання.

Комунікаційним наслідком — наука і все, що стосується підтвердження звань і статусів, має перейти науковій спільноті. А отже наукові і адміністративні ієрархії мають бути розділені. Наприклад, в університеті це може призвести до розділення сфер повноважень і влади між ректором, як адміністратором і очільником вченої ради, як координатора дослідницької складової. Сумою і першого, і другого може стати те, навколо чого ламається так багато списів — поворот від замовних дисертацій до академічної доброчесності.

Втім, для цього окрім публічних жестів необхідні зміни до законодавства, розробка і запуск нових політик у сфері вищої освіти і науки. Тоді для багатьох ректорів вчинок міністра може бути сигналом на кшталт: «першому гравцю приготуватися». Приготуватися до зміни правил гри в управлінні університетами. Тоді зміни будуть системними.

Якщо ж дивитися на перспективу, то законодавчі зміни мають призвести до скасування доплати за статуси і знімають вимогу щодо наявності наукового ступеню при призначенні на посаду. Далі постане питання, а хто ж має відповідати за визнання звань і ступенів. Логічно, щоби у підсумку це були університети і наукові інститути. Для необхідно попрацювати на тим, щоби ці структури стали спроможними. А також виробити механізм управління репутацією.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

Предыдущая статьяЗдорожчання електроенергії: як зросте тариф та чи передбачається другий етап
Следующая статьяЖители Нью-Йорка наблюдали редкое явление «Манхэттенхендж»