Шевченківський райсуд Києва зменшив пакет заарештованих акцій ПрАТ "Київстар" з 99,994654% до 47,85%, а заарештовану частку ТОВ "Лайфселл" — зі 100% до 19,8% у рамках забезпечувальних заходів у відкритій наприкінці вересня справі проти співвласника Альфа-Груп Михайла Фрідмана.
Як ідеться в постанові слідчого судді від 13 жовтня, що є в розпорядженні агентства "Інтерфакс-Україна", такі зміни в постанові цього суду від 4 жовтня він зробив на підставі клопотання прокурора Офісу генерального прокурора у зв'язку з опискою.
"Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, заяву про виправлення описки, дійшов висновку про необхідність усунення зазначеного недоліку в постановісуду шляхом виправлення описки", — зазначається в судовому документі.
Нові розміри заарештованих часток відповідають опосередкованій частці Фрідмана і його партнерів, які потрапили під санкції, у материнських компаніях "Київстару" і "Лайфселла" — нідерландських VEON Holdings B.V. і Lifecell Ventures Cooperatief U.A. відповідно.
Щодо решти заарештованих активів суд підтвердив правильність початкового їхнього опису.
У "Київстар" і "Лайфселл" агентству в понеділок повідомили, що офіційно постанови суду не отримували. Документ також відсутній у Базі судових рішень.
Раніше СБУ повідомила, що рішення суду стосується 20 компаній і фінансово-кредитних установ, якими кремлівські олігархи володіють як кінцеві бенефіціари або через підконтрольні офшорні компанії. "Серед заблокованих активів — фінансові та страхові компанії, підприємства мобільного зв'язку та сфери ІТ, а також заводи мінеральних вод", — наголошувалося в повідомленні.
СБУ нагадала, що на початку вересня 2023 року її слідчі повідомили Фрідману про підозру за ч. 3 ст. 110-2 Кримінального кодексу України (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України).
Серед заарештованих активів, за даними агентства "Інтерфакс-Україна" та "Економічної правди", також 95,2% ПрАТ "СК Альфа Страхування", по 100% ТОВ "Альфа-Лізинг", "Паритет фінанс", "Сенс Діджитал", "Київстар.Тех", "ВимпелКом Глобал Сервіс Україна"); ПрАТ "Миргородський завод мінеральних вод" і "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар".
Згідно з річним звітом "Київстару" за 2022 рік, його акціонерами на початок цього року були VEON Holdings B.V. (Нідерланди) — 99,995% і VEON Ltd. (Бермудські о-ви) — 0,005%.
Раніше в українській судовій практиці були випадки як арешту всіх 100% акцій компаній із санкційними особами, як у випадку з IDS Ukraine, де серед опосередкованих власників також є Фрідман, так і арешту в "дочірніх" компаніях частки, яку можна порівняти з часткою акціонерів материнських компаній, які потрапили під санкції, як у випадку з Костянтином Жеваго, Полтавським ГЗК та Ferrexpo або Вадимом Новинським і "дочками" "Метінвесту".