В Україні хочуть повністю заборонити готівкові гроші, щоб всі розрахунки здійснювалися онлайн. У такий спосіб влада сподівається подолати щонайменше 95% корупції. Однак цей план заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми викликав засудження як з боку експертів, так і з боку суспільства.
Ідею представив сам Шурма на лондонській конференції Ukraine Recovery Conference. За його словами, Україна може стати першою у світі державою, де повністю скасують готівку.
"Ми обговорюємо. Я не можу сказати вам упевнено, що ми це зробимо. Ми це обговорюємо", – сказав Шурма.
За його словами, це нівелює контакти із кешем, що зменшить корупційні ризики.
Що не так із цією ідеєю, розбиралось видання Оbozrevatel, інформує UAINFO.org.
Економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук негативно оцінив цю ініціативу.
"Виявляється, ось у якому напрямку йдуть пошуки одного простого вирішення гігантської, складної проблеми, що укорінилася. Нема кешу – немає корупції. Права людини – ну так, є щось. Але це для громадського державного блага. Заради державного будівництва. Одне рішення – і нема корупції. Дивовижна логіка. Уявляєте, ще ніхто у світі на таке не пішов, не наважився на безпрецедентну монетарну провокацію. І ось Ростислав Шурма заявляє про те, що на самому верху влада серйозно обговорює саме такий режим", – зазначив фахівець.
Зі свого боку ексглава ради реформ Марія Барабаш також розкритикувала Шурму за таку ідею. Вона застерегла владу від такого рішення, оскільки це матиме величезний вплив на економіку України.
"Пане Шурма, не буду глибоко вдаватись у перелік того, що повна ліквідація готівки є по суті економічним термоядерним вибухом! І навіть у тотально технологічних державах із супершвидкісним інтернетом, не вийшло відмовитися від кешу. Зверну увагу на те, що причина корупції і її механізми в Україні давно виходять за межі готівки у конверті чи дивані. Так, звісно, хабарі даються і готівкою, але вже зараз від рядового поліцейського до топчиновника приймають "розрахунки" безготівковими платежами", – зазначила вона.
Розкритикував ідею заступника голови Офісу президента й Олександр Чебаненко, директор програми "Право" Українського інституту майбутнього.
"Цікаво, персонажу хтось скаже, що в Україні війна, абсолютна більшість населення банально бореться за виживання, відсутність готівки не дорівнює відсутності корупції, а інвестиції бояться більше не корупції, а ідіотів при владі?" – заявив він.
А от перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова на прес-брифінгу під час презентації Звіту про фінансову стабільність заявила, що банківська система України готова до функціонування без готівки, проте жодна країна світу ще не має такого досвіду, і певний обсяг готівки все ж повинен бути в обігу, інформує УНІАН.
"Банківська система, я думаю, до цього готова. Технології сьогодні дозволяють навіть, умовно кажучи, на ринку перекинути з картки на картку гроші або розрахуватись через вбудований в телефон апарат розрахунковий. Банківська система з точки зору технології, з точки зору інклюзії та безперервності до цього готова. Чи готова до цього Україна?", — сказала Рожкова.
Перша заступниця голови НБУ зазначила, що не знає жодної країни в світі, яка б повністю відмовилась від готівки.
"Щобільше, навіть в суперрозвинених європейських країнах зберігається певний обсяг готівки в обігу. І я знаю були негативні якісь навіть практики, коли цей обсяг готівки скорочувався до мінімальних рівнів, і населенню це не подобалось", — сказала Рожкова.
За її словами, оскільки такої практики в світі немає і все ж якась частина готівки має бути в обігу, Україна має прагнути до збільшення безготівкових розрахунків.
"Тому що вони є більш дешевими для банків, для бізнесу і для населення, врешті-решт. Але я не впевнена, що ми можемо заявляти, що можемо забезпечувати нульовий обсяг готівки в обігу", — наголосила Рожкова.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube